Automatyka obiektowa
AUTOMATYKA OBIEKTOWA

Automatyka budynkowa daje możliwość sterowania wyposażeniem domu na odległość. Dzięki niej rolety mogą przykładowo opuszczać się i podnosić w określonych godzinach. Takie możliwości (i wiele więcej) daje automatyzacja domu/budynku z systemem Animeo od firmy Somfy.

animeo Solo

animeo Solo to system automatyki  zaprojektowany specjalnie z myślą o małych budynkach biurowych. Służy do sterowania osłonami obiektu. To kompletne i ekonomiczne rozwiązanie, którego największymi zaletami są łatwa konfiguracja i obsługa.

Poniższy schemat przedstawia wszystkie możliwości sterowania, jakie daje system Animeo Solo:

animeosolo

 

animeo IB+ Compact

System automatyki animeo IB+ Compact został zaprojektowany z myślą o budynkach średnich rozmiarów, o nieskomplikowanej architekturze, jak na przykład szkół, obiektów urzędowych lub szpitali. Jego atuty to między innymi:

 • Tryb Comfort+, który umożliwia zdalne sterowanie roletami (i innymi osłonami budynku) w określonym czasie. Pozwala to na dopasowanie poziomu nasłonecznienia do pory dnia i optymalizuje zużycie energii nocą.
 • Komplet czujników pogodowych Compact Sensor. Pozwala na odpowiednie ustawienie osłon w zależności od pogody na zewnątrz.
 • Prosta intuicyjna konfiguracja ustawień na ekranie LCD lub za pośrednictwem komputera, dzięki panelowi sterującemu Display Compact.

Rysunek poniżej przedstawia wszystkie możliwości systemu animeo IB+ Compact:

animeoibcomp

 

animeo IB+ Premium

System automatyki obiektowej animeo IB+ Premium stworzony został z myślą o dużych obiektach o zróżnicowanej architekturze. Wpasowuje się doskonale ze swoją wysoką funkcjonalnością w nowoczesny styl budownictwa. Najbardziej przydatne elementy systemu to:

 • Tryb Comfort+, który umożliwia automatyczne sterowanie osłonami wewnętrznymi i zewnętrznymi budynku w zależności od godziny. Zapewnia to stosowne do pory dnia nasłonecznienie wnętrza i zwiększa efektywność energetyczną obiektu.
 • Możliwość podglądu wszystkich istotnych parametrów systemu i historii zmian oraz kontaktu internetowego z działem pomocy technicznej za pośrednictwem komputera sterującego.
 • Moduł OPC animeo, który pozwala na połączenie komputera zarządzającego osłonami z systemem automatyki budynkowej BMS w celu sterowania oświetleniem lub ogrzewaniem obiektu.
 • Funkcja śledzenia słońca umożliwia ustawienie lameli żaluzji według kąta padania promieni słonecznych.

Pozostałe możliwości automatyzacji domu, jakie daje system animeo IB+ Premium, przedstawia poniższy schemat:

animeoibpremium

 

animeo KNX/EIB

Animeo KNX/EIB to interaktywny system automatyki obiektowej zaprojektowany przede wszystkim z myślą o budynkach komercyjnych. Po podłączeniu do magistrali  KNX/EIB pozwala na sprawne zarządzanie fasadami z poziomu ekranu urządzenia lub komputera. Zalety systemu to:

 • Prosta, szybka i wygodna konfiguracja w programie ETS. Dzięki niej nie są konieczne programowanie ani integracja w miejscu montażu.
 • Programowanie lokalne napędów silnikowych za pomocą pilota RTS lub pilota wykorzystującego podczerwień. Pozwala na prace elektryczne niezależnie od integratora ETS.
 • Lokalne sterowanie bezprzewodowe po podłączeniu karty radiowej RTS lub karty na podczerwień.
 • System pozwala nie tylko na obsługę osłon, ale także bezprzewodowe sterowanie oświetleniem, klimatyzacją i ogrzewaniem.
 • Wejścia binarne, dzięki którym podłączyć można standardowe sterowniki lokalne.

Szczegółowy schemat systemu demonstruje poniższy rysunek:

knx